Регионалната здравна инспекция започва проуване за нивата на радон в жилищните сгради

Радонът е безцветен газ, без мирис, което го прави напълно неоткриваем за човешките сетива. Радонът е радиоактивен и се образува от радиоактивното разпадане на урана в почвата, скалите и водата, откъдето постъпва във въздуха.

Радонът има основен дял в облъчването, дължащо се на естествения радиационен фон – около 50%. Основният път за въздействие от радон е чрез вдишване. Продължителната експозиция на радон е втората след тютюнопушенето причина за възникване на рак на белия дроб и водеща за непушачите.

Сведения за повишена смъртност от заболявания на дихателната система сред определени групи от подземни миньори в Централна Европа датират от шестнадесети век. За първи път през двадесети век е предположено, че радон е причината за рак на белия дроб при миньори, а през 1951 г. е доказано, че облъчването се дължи практически изцяло на радон.

Статистиката у нас показва, че всяка година на 100 000 души население се откриват над 200 случая на злокачествени новообразувания на дихателни органи и гръден кош, а смъртността е над 50 души.

С цел превенция риска за общественото здраве беше разработена и приета с Решение №537 от 12 септември 2013 г. на Министерски съвет Национална програма за намаляване въздействието на радон в сгради върху българското население 2013 – 2017 г., която да постави основите за провеждане на дългосрочна политика, насочена към намаляване на въздействието му. Една от основните цели на програмата беше разработване на национално законодателство в областта на радон. През 2018 г. се прие Наредбата за радиационна защита, а от 2019 г. действа Наредба за техническите изисквания към сградите за защита от радон на МРРБ, където са описани видовете технически решения за намаляване на нивата на радон в съществуващи и нови сгради.

Преди да се предприемат определени мерки се провежда проучване на сградата и/или диагностични тествания. Това включва обследване на: нивата на радон в сградата, входните точки на радон в сградата, вентилационната система и отоплението в сградата и други. Прилага се принципът усилията за намаляване на нивата му да дават максимален ефект.

Допълнителните мерки, които може да се предприемат са: въздържане от тютюнопушене в помещенията; увеличаване притока на свеж въздух чрез проветряване, използване на вентилатори и вентилационни отвори.

Концентрацията на радон в сгради може да варира значително в резултат на голям брой фактори като климат и метеорологични условия на района, нивата на радон са по-високи през нощта, отколкото през деня, и като цяло са по-високи през зимата, в сравнение с лятото.

Министерство на здравеопазването осигурява безплатно детектори по Национален план Радон за 2024 г. Целта на проучването е получаване на информация за средногодишната обемна активност на радон в сгради. Измерването на радон се извършва в приземните етажи на обитаеми жилищни сгради. Детекторите се поставят за период от една година в дневни или спални, където се предполага, че обитателите прекарват повече от времето си.

Използването на данните от проучването дават информация за разпределението на концентрацията на радон в областта. Тази информация може да бъде полезен инструмент за намаляване риска от облъчване чрез административни и обществени мерки.

Измерването на радон е лесно и в рамките на национален план е БЕЗПЛАТНО.

Регионална здравна инспекция – Перник съвместно с Национален център по радиобиология и радиационна защита организира проучване за нивата на радон на територията на област Перник.

За да получите детектор е необходимо да се свържете с Регионална здравна инспекция – Перник на телефон 076/58 28 20 или e-mail rzi_pk@b-trust.org.